Türkiye’nin Keşfedilmemiş Güzellikleri Nerelerdir? – 2019 EN’leri

Yaz aylarında çok daha sık yapılan seyahatlerle Türkiye’nin saklı tatil yerleri keşfedilebilir, çok daha farklı ortamlarda tatil yapma şansı yakalanabilir. Genellikle bilinen ve herkesin gittiği yerleri tercih etmeyenler için bilinmeyen doğal güzellikleri derledik. Gerek doğal yapısı gerek tarihi anlamda sunduklarıyla bazı bölgelerde bulunan hiç adı duyulmamış onlarca yer olduğunu biliyor musunuz?

✿ Rize’nin Tepesi Mezovit

Mezovit

Karadeniz’in kendine has kenti olan Rize’de bulunan Mezovit bölgesi ilgi çekici doğal güzellikleri bir arada sunuyor. Kaçkar Dağları eteğinde yer alan bölgede buzlarla kaplı dağların görüntüsü izlenebilir, insan eli değmemiş ormanlıklarda gezilebilir.

Türkiye’de keşfedilmemiş güzellikler arasında yer alan Mezovit’e gitmek isteyenler için Ayder Yaylası ise tek adrestir. Bu yol üzerinden gidilebilen bölgede ise en çok yapılan trekking sporu da keşfetmeye meraklı olanları çok daha gizemli bir seyahate çıkarıyor.

✿ Kuladokya Gezisi

Kuladokya Gezisi

Manisa’nın Kula ilçesinde bulunan insan eli değmemiş peri bacaları hala bakir olma özelliğini sürdürüyor. Kula ilçe merkezinden hareket ederken Uşak’a doğru olan yolun kenarında bulunan Kuladokya gezmesi de oldukça keyifli bir bölge. Çok az insan tarafından ziyaret edilen yerde hiçbir şekilde bozulmamış peri bacalarının ilk hallerini de görebilirsiniz.

✿ Uşak Gezisi

İç Ege kenti olan Uşak’ın Karahallı ilçesinde olan Clandras Köprüsü de az bilinen gezilecek yerler arasındadır. Frigyalılar medeniyetinden kaldığına inanılan tarihi bir köprü olmasının yanı sıra hala kullanılmaktadır. 2500 yıl öncesinden gelen köprüye dair çok az bilgi bulunması ve restorasyon çalışmaları ise farklı bir görünümde olmasını beraberinde getirmiştir.

Ancak Frigyalılar denilince Uşak’ta görülmesi gerekenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Ulubey ilçesinde kalan Blaundus Antik Kenti de popüler olma sıkıntısı yaşayan eşsiz alanlardandır. Birinci derece sit alanı olan bölgede Büyük İskender tarafından kurulan bir şehirden geriye kalanları bulunur.

Blaundus Antik Kenti

Türkiye’de az bilinen tarihi yerler arasında olmasının yanı sıra doğal güzellikleri de turizm açısından kullanılabilmesini mümkün kılar. Yine Uşak’ta olan Banaz ilçesindeki göller son derece bakir bir suyu sunuyor. 42 gölün yer aldığı Uşak’ta hiç bilinmeyen doğal güzelliklerin çokça bulunması da şaşırtıcı olmasa gerek.

Clandras Köprüsü

✿ Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi

Artvin’in Arhavi ilçesinde olan ve yaya olarak gidilebilen Mençuna Şelalesi de bambaşka bir doğal güzellik arayanlara hitap ediyor. Patika yoldan çıkarak ulaşılan şelalenin suyunun soğukluğu ve berraklığı da dağlardan gelen gücü gösteriyor. Mükemmel bir doğa manzarasına karşı keyifli bir tatil yapmak isteyen gezginlere hitap ediyor.

✿ Karataş Gölü

Karataş Gölü

Az bilinen gezilecek yerler listesinde muhakkak olması gereken Karataş Gölü de Burdur’un Karamanlı ilçesinde yer alıyor. Tefenni ovasında bulunan tatlı su gölünde çeşitli doğal oluşumlarda kendisini gösteriyor. Uluslararası sulak alanlar listesinde olmayı başaran gölün rakımı 1050 metre olup en derin yeri ise yaklaşık 2 metredir.

✿ Antalya’nın Gizemli Güzellikleri

Torosların eteklerinde bulunan Karçukuru bölgesi bahar aylarının gelmesiyle birlikte çiçeklerini göstermeye başlar. Sarı yapraklarıyla tam bir doğal güzellik vaat eden bölgeye ulaşmak için ise Geyikbarı istikameti takip edilir. Antalya’nın en özel yerlerinden olmasına karşın son derece gizemli kaldığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Buraya kadar gelenler için 600 metre yükseklikte olan Bilgelik Vadisi de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Bilgelik Vadisi

Kanyon altından Köprüçay nehri akarken orman yollarını takip ederek gezintiye de çıkılabilir. Türkiye’de keşfedilmemiş güzellikler her bölge ve şehirde var olurken çay, göl, dağ ve geçmiş medeniyetlerin bıraktığı mirasları görebilmek için çok da çaba sarf etmeye gerek yoktur. Hemen her bölgede bir yaşanmışlık ya da güzellik bulunabilir.

Leave a Reply

Göster
Gizle