Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek En İyi 10 Yer

Ülkemiz, kuşku yok ki dünyanın en özel tatil destinasyonlarını bünyesinde barındırıyor. “Cennet vatan” yakıştırmasını sonuna dek hak eden Türkiye’nin her bir köşesinde, özellikle balayı çiftlerinin mutluluklarını pekiştirebilecekleri büyüleyici mekanlar bulunuyor. Unutmayın ki balayınız yılın hangi mevsimine denk getirirseniz getirin muhakkak romantik bir kaçamağı hak ediyorsunuz. Listemizde; aşkınıza bambaşka bir boyut katacak, evliliğinizin ilk aylarını sonsuz bir mutlulukla dolduracak en iyi 8 balayı seçeneği sizleri bekliyor.


1. Olimpos


Kendine has dokusu ve atmosferiyle Olimpos, Türkiye’nin en iyi balayı yerleri listesinde her zaman kendine yer bulabilen bir destinasyon. Olimpos bilindiği üzere Antalya’nın batı yakasında yer alan, özellikle genç kitlenin büyük ilgi gösterdiği bir yer. Antalya merkeze 84 km uzaklıkta ola Olimpos sahillerinde caretta carettalar ile birlikte yüzmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Ayrıca Olimpos’un Tahtalı Dağı’na son derece yakın bir yerde olması da yapılacak aktiviteleri ciddi anlamda çeşitlendiriyor. Sakin sahilleriyle bilinen Olimpos’ta safir turlarına dahil olabilir ya da ATV araçlarını kiralayabilirsiniz. Olimpos’un simgesi olan Yanartaş’ı gezi planlarınıza dahil etmeyi unutmayın.


2. Kapadokya


Kapadokya gibi bir değere sahip olduğumuz için kendimizi ne kadar şanslı hissetsek az. Sinematografik görünümüyle görenleri kendine hayran bıraktıran bu özel coğrafya, son dönemde balayı çiftlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yaz aylarından ziyade bahar aylarında gitmenin çok daha ideal olduğu bölge, tam anlamıyla doğanın bir mucizesi. Taş otelleri, özgün mimariye sahip evleri, dar sokakları ve şaraplarıyla meşhur Kapadokya’nın en sembolik eğlencesi ise balon turları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : 2019 En Trend Saç Modelleri


3. Abant


Balayı için genellikle Ege ya da güney sahilleri öncelikli olarak tercih ediliyor. Buna rağmen Karadeniz’e çok özel bir parantez açmak gerekiyor. Karadeniz balayı turları denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden biri olan Abant, Bolu ili içinde yer alıyor. Özellikle gölü ve tabiat parkıyla bilinen Abant, fotoğraf meraklısı çiftler için tam anlamıyla doğal bir plato. Karla örtülü etkileyici manzarasından ötürü Abant’ı kış aylarında tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla. Buna rağmen 4 mevsim gidilmeye uygun bir yapıya sahip. Eşinizle bisiklet kiralayabilir, uzun ve romantik yürüyüşler yapabilir, geleneksel lezzetlerin tadına bakabilir ya da yamaç paraşütü eğitimlerine dahil olabilirsiniz. Burada attığımız her adımda doğayı kucakladığınızı hissedeceksiniz.


4. Çeşme


Çeşme balayı konusunda gerçek anlamda bir klasik. Çeşme Merkez, Ilıca, Dalyan, Alaçatı… Çeşme’nin her bir köşesi adeta cennet. Nisan ayında balayınıza çıkıyorsanız yel değirmenlerinin bambaşka bir hava kattığı Çeşme’de Ot Festivali’ne dahil olabilirsiniz. Yaz aylarında geliyorsanız, özgün alışveriş mekanları, organik pazarları, tertemiz sahilleri ve köklü tarihiyle oldukça yoğun bir balayı planının sizi beklediğini bilmelisiniz.


5. Uzungöl


Trabzon’da yer alan Uzungöl, esasen bir yayla köyü olarak biliniyor. Karadeniz turlarında es geçilmeyen Uzungöl, deyim yerindeyse kartpostalları andıran bir görünüme sahip. Burada balayı çiftlerinin rahat edebilecekleri çok sayıda konaklama seçeneği bulunuyor. Balayı çiftleri genellikle Uzungöl içinde yer alan yayla evlerin kiralama yoluna gidiyor. Tertemiz oksijeni içinize çekeceğiniz Uzungöl, metropol yaşamının sıkışıklığı içinde bunalanlara oldukça iyi geliyor. Evliliğinize harika bir enerji ve mutlulukla başlamak için rotanızı Uzungöl’e doğru çevirebilirsiniz.


6. Uludağ


Kış turizminin adeta kalesi olan Uludağ, sadece Bursa’nın değil tüm Marmara bölgesinin en yüksek dağı olarak biliniyor. Kış ve doğa sporları açısından Türkiye’nin en popüler bölgesi olan Uludağ, romantik bir balayı deneyimi yaşamak isteyen çiftlerin listelerinde her daim yer alıyor. Bölgeye geldiğinizde Uludağ Milli Parkı, Çobankaya Yaylası, Softaboğan Şelalesi, Aras Şelalesi, Kilimli Göl gibi çok özel gezi duraklarını planınıza dahil edebilirsiniz.


7. Ayder Yaylası


İşte bir Karadeniz yaylası daha. Balayı genellikle akıllara kum, güneş ve denizi getirir. Buna rağmen kimi çiftler balayı için gittikleri mekanlarda doğayı ve atmosferi daha fazla önemser. Eğer siz de böyle bir anlayışa sahipseniz muhtemelen Karadeniz içinde yer alan yaylalar tam olarak size göre. Bölgenin en büyük yaylası olan Ayder Yaylası, ünü ülke sınırlarını çoktan aşmış bir yer. Uzun yürüyüş parkurlarına, şifalı sulara, endemik bitki türlerine ev sahipliği yapan yaylada yapılan festival ve şenlikleri kaçırmamanızı öneririz.


8. Datça


Listemizin son halkası Ege’den. Muğla’nın en sevilen ilçelerinden biri olan Datça, yaz aylarında çok sayıda balayı çiftine ev sahipliği yapıyor. Doğanın ve tarihin iç içe geçtiği nadir tatil noktalarından olan Datça’da; Knidos Antik Kenti, Palamutbükü, Ovabükü gibi çok özel mekanları ziyaret edebilirsiniz. Can Yücel ile özdeşleşmiş olan Datça romantik balayı otelleri ile dikkat çekiyor. Özellikle Eski Datça olarak bilinen bölgeye yoğunlaşmanız, balayınızın çok daha renkli geçmesini sağlayacaktır.

Leave a Reply

Göster
Gizle