Tatilde Kendimizi Geliştirmenin En Etkili Yöntemleri

Yoğun bir eğitim hayatını daha geride bırakıyoruz. Öğrencilerin bütün bir yılı sabahın erken saatlerinde uyanıp okula gitmek üzere hazırlanarak, gerek sınavlar, gerekse de ödevler ve hatta şehir merkezlerindeki günlük trafik yoğunluğu arasında adeta bir maratoncu misali her daim yarış halinde geçiyor… Elbette ki, böylesine tempolu bir yılın ardından yaz tatilini de iple çektikleri muhakkak. Ve nihayet beklenen gün geldi çattı. Ancak, eğitim; sadece okul sıralarında günlük işlenen derslerden ibaret değildir. Zira, hayatın her alanında donanımlı birer birey olabilmek için vaktimizin çoğunu öğrenmekle geçirmemiz gerektiğini biliyoruz. Dolayısıyla yaz tatilinde kendimizi geliştirmenin en etkili yöntemlerini araştırmanın tam zamanı…

Tatilde Kendimizi Geliştirmenin En Etkili Yöntemleri

Öncelikle Biraz Dinlenin ve Eğlenmenize Bakın !

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her öğrencinin eğitim – öğretim hayatının bir yılı, yoğun ders çalışma temposu içerisinde geçtiğinden, yaz tatilinin başlangıcında mutlaka dinlenip eğlenebilecekleri bir alan ve ortam oluşturmaları gerekmektedir. Bunun için de herkesin tercihi farklı olsa da, amaç; yaz tatilinde dinlenmek ve gönlünce eğlenmektir.

  • Bireylerin çoğu, yaz tatillerinde memleketlerinde eş, dost, akrabalarıyla bir arada olup, onlarla birlikte vakit geçirmeyi tercih ederken, bazıları ise lüks tatil mekanlarında konaklayarak eğlencenin merkezinde doya doya tatilin keyfini çıkartmayı tercih ediyor…
  • İster memlekette, ister başka bir yörede, nerede olursanız olun mutlaka eğlenip kendinizi dinlendirmeye bakın, böylece gelecek yıla daha zinde başlayacak ve daha verimli bir yıl geçireceksiniz.

Bedensel ve Zihinsel Gelişim İçin Bir Program Hazırlayın !

Esasen, bedensel ve zihinsel gelişim için yapılması gereken ne varsa, sadece yaz tatilinde değil, hayat boyu her bireyin bunu bir yaşam biçimi haline getirmesi gerekir. Ancak, daha çok yaz tatillerinde çoğu öğrencinin boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla spor veya sanata yönelerek kendilerini geliştirmeyi planladıklarını görüyoruz. (Kişisel gelişimin insanlara en büyük katkısı yazımızı da okuyabilirsiniz.)

  • Spor türlerinden en az biriyle ilgilenmek, beden sağlığı başta olmak üzere uzun yıllar genç ve diri bir görünüme sahip olmak için uygulanan en etkili yöntemdir.
  • Zihinsel gelişim için ise, herhangi bir sanat dalı ile uğraşmak; stres ve yorgunluk hissinden arınıp ruhsal açıdan rahatlamayı sağlayan en önemli aktivitelerdendir diyebiliriz. Dolayısıyla, yaz tatilinizde mutlaka bir spor veya sanat dalına yönelerek bedeninizi ve zihninizi geliştirmeyi unutmayın…

Sevdiğiniz Kitapların Listesini Yapın !

Kitap okumak başka bir dünyada gezinmek gibi veya başka bir hayatın başkahramanı olmak gibi bir şey… Ayrıca, öğrenmenin ve gelişmenin de en kolay ve en etkili yollarından biri olup, bunun yanında hızlı okuma alışkanlığı kazandırarak, sınavlarda öğrencinin başarı seviyesini de arttırmaktadır. Sizde yaz tatilini daha verimli şekilde değerlendirmek adına her hafta en sevdiğiniz kitaplardan bir tanesini okuyarak geçirebilirsiniz.

Tatilde Kendimizi Geliştirmenin En Etkili Yöntemleri

Hobileriniz Üzerinde Yoğunlaşın !

Her insanın hayat boyu ilgilendiği ve uğraşmaktan zevk aldığı bazı aktiviteleri olduğu muhakkak… kimisi müzik dinlemeyi, film seyretmeyi, kitap okumayı severken, kimileri ise farklı kültürleri araştırmayı, dil öğrenmeyi, bilgisayar oyunları oynamayı vs.. tercih edebiliyor.

  • Sizde yapmaktan keyif aldığınız hobilerinize zaman ayırarak bu sayede hem kendinizi geliştirebilir, hem de dinlenerek yaz tatilinizi değerlendirebilirsiniz.

Biraz Kendinizle Baş Başa Kalın !

Her ne kadar gelişmenin en etkili yolu sosyalleşmek, farklı insanlar ve farklı kültürler tanımak ve olsa da, zaman zaman sessiz bir ortamda kendinizi dinleyerek iç dünyanıza yönelmeniz ruhsal açıdan dinlenmenizi sağlamaya yardımcı olacaktır.

Bunun içinde rahatlatıcı müzikler dinleyebilir veya egzersizler yapabilirsiniz. Veya hiç bir şey yapmadan öylece bir köşeye uzanıp, gözlerinizi kapatarak iç dünyanızı güçlendirebilirsiniz.

Ders Tekrarı Önemli !

Gelecek yıl bir üst sınıfa başlayacak olan öğrenciler, yaz tatillerinin belli zamanlarında ders tekrarı yaparak bilgilerini tazelemek durumundadırlar. Zira, 3 aylık bir yaz tatili döneminde bildiklerini unutabilir ve dönem başlangıcında derslerine motive olması biraz zaman alabilmektedir. Dolayısıyla yaz tatilinin en az son birkaç haftasını ders tekrarı yaparak geçirmeniz yararınıza olacaktır.

!!!Sevgili öğrenciler, koca bir yılın ardından yaz tatilini en etkili şekilde değerlendirebilmek açısından sizlere naçizane birkaç tavsiyede bulunmak istedik. Gelecek yıla daha zinde ve donanımlı şekilde başlamak adına, sizler de yukarıda sıraladığımız program dahilinde bir yaz tatili geçirebilirsiniz.

Sevgiyle Kalın…

Leave a Reply

Göster
Gizle