Sabah Yorgunluğundan Kurtulmak İçin En Önemli Tavsiyeler 2019

Sabah Yorgunluğu

Sabah Yorgunluğundan Kurtulmak İçin Öneriler

Sabah yorgunluğu sabah ilk uyanıldığında kendinizi çok yorgun, bitkin ve bıkkın şekilde hissetmeniz ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sabahları yorgun uyanmak tek başına bir hastalık olmasa da bazı nedenlere dayanmaktadır. Hiç yataktan kalkmak istememek, kendini güçsüz hissetmek ve hiç uyumamışçasına yorgunluk hali ile sabah yorgunluğutoplumda sıkça rastlanmaktadır.

Nedenleri Nelerdir?

Sabah yorgunluğu konusunda gün içerisinde fazla efor harcama, az uyuma, kansızlık, stres, depresyon, gece çok sık uyanma ve fibromiyalji gibi nedenler etkili olmaktadır. Fazla kafein alımı, tiroid bezi bozuklukları ve huzursuz bacak sendromu da sabah yorgunluğunun başlıca sebeplerindendir.

Sabah Yorgunluğu

Neler Yapılmalıdır?

Sabah yorgunluğu yaşamamak için sabah çalan alarmı sürekli ertelemek vücudu uyanmaya zorlayan nedenlerin başında gelmektedir. Yeterli uyku için ise günde en az 7-8 saat uyunmalı ve rahat edilecek yatak ve yastık tercih edilmesi gereklidir. Gün içerisinde dinlenmek ve kafanızı rahatlatmak için mutlaka kendinize zaman ayırmalısınız.
♦ Kısa da olsa yürüyüş yapmak,
♦ arkadaşlarınız ile vakit geçirmek,
♦ kitap okumak bu konuda oldukça yararlıdır.

-Yatmadan önce kafein alımından ve alkol alımından uzak durulmalıdır.

-Stresten uzak durmanın yanı sıra kendinizi rahatlatacak gevşeme egzersizleri ile güne başlamanız da dinginliğinizi arttıracaktır.

Sabah yorgunluğu yaşayanlar için çeşitli gıda ve mineral takviyeleri de piyasada bulunurken bu kapsamda doktora giderek çeşitli tahlil ve tetkikler yaptırmanız da uygun tedaviyi sağlayacaktır.

Leave a Reply

Göster
Gizle