Öğrencilerin Yaz Tatilinde Yapabilecekleri En İyi İş Fikirleri

Öğrenciliğin sona ermesi ya da biraz ara verilmesini ifade eden yaz tatillerinde yapılabilecek çeşitli turistik iş fikirleri vardır. Çok daha yüksek kazançlar elde etmek isteyenler için biraz da olsa sermaye şartı söz konusudur. Ancak hiçbir sermayeye sahip olmadan da yaz tatilinde yüksek kazançlar elde etmek mümkün. Öğrenciyseniz çok daha farklı iş kollarında yaz tatilinizi değerlendirebilir, tahmin ettiğinizden çok daha iyi bir şekilde hem eğlenebilir hem de maddi getiri elde edebilirsiniz. Peki, yazın yapılacak öğrenci işleri nelerdir?

Eğlence Sektörü

Yaz aylarının olmazsa olmazlarından eğlence sektörüne dahil olabilir, farklı şekillerde hizmet verebilirsiniz. Özellikle yazın doğal ortamın tadına varmak isteyen tatilciler için çeşitli gösteriler düzenleyebilir, kendi işinizi dahi oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte otellerde dans gösterilerine dahil olabilir, sihirbazlık, animatörlük ya da jonglör( jonglör nedir?) olarak iş bulabilirsiniz. Öğrencilere uygun farklı iş fikirleri kişinin yeteneğine göre de belirlenebilir.

JONGLÖR İŞİ

Yazarlık

Son yıllarda bir hayli popüler olan Freelance yazarlık kavramı ise eli kalem tutan tüm öğrenciler için önemli bir gelir kapısı olmaya adaydır. En iyi iş fikirleri arasında bulunması ise çok zahmetsiz bir şekilde yapılabilmesinden gelir. Arzu ettiğiniz yerde ve zamanda sizlere gelecek yazı siparişlerini yazarak düzenli gelir elde edebilirsiniz. Özellikle bir yandan tatilinizi yapar, diğer yandan da günlük birkaç saatinizi ayırarak yazarlık yapabilirsiniz. Yazın öğrencilerin yapabileceği işler arasında yazarlık ilk sıralarda olsa da kişinin yazmayı sevmesi, biraz da yetenekli olması gereklidir. Böyle bir durumda ise vakit kaybına gerek yoktur. Öğrenciler için ideal olan yazarlık için çeşitli internet siteleri var olurken hemen sistemlere dahil olarak para kazanmaya başlanılabilir. Hiçbir yatırım ihtiyacı bulunmaması, bilgisayar ve internetle tüm ihtiyacın karşılanması da keyifli bir süreci başlatacaktır. Oldukça eğlenceli de olabilecek blog yazılarıyla yaz tatilinizde keyifli dakikalar geçirebilir, bir hayli yüksek düzeyde kazançları da anında elde edebilirsiniz.

 

Yazarlık İş Fikri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : 2019 EN İYİ YAZ TATİLİ AKTİVİTELERİ – YAZIN NE YAPILIR?

Plaj Ürünleri Satmak

Özellikle yerli ve yabancı turistlerin bolca bulunduğu sahillerde gerçekleştirilebilecek en iyi iş fikirleri arasında plaj ürünlerinin uygun fiyata satışı söylenebilir. Başta şezlong olmak üzere şemsiye, tabure, güneşlik, kolluk gibi plajda ihtiyaç olacak ürünlerin satışları yapılabilir. Kalabalık plajlarda bulunması çok daha zahmetli olan ürünlerin satışlarıyla birkaç günde yüksek kar elde edilmesi de kaçınılmazdır. Tatilini bozmak istemeyen tatilciler için fiyatın ne olduğunun çok daha önemi yoktur. Ancak yine de çok daha uygun fiyattan satılmasıyla satışların çok daha fazla olmasını beraberinde getirebilirsiniz. Sahil kenarında yapılacak işler özelinde farklı gıda ürünlerinin satışı da söz konusudur. Başta dondurma, soğuk içecek, çekirdek olmak üzere bu tip satışlarda yapılabilir.

Plaj Ürünleri Satmak

Takı-Boncuk Tezgâhları

Yerli turistler kadar yabancı turistlerinde ilgisini çekebilecek çeşitli takı ve incik ürünlerinin satışları da öğrencilerin son yıllarda yaptığı işlerdendir. Yazın seyyar ne satılır sorusuna verilebilecek en iyi cevaplar arasındadır. Toptancılardan alınacak malzemelerde özgün boncuklar oluşturulabilir, çok daha uygun fiyattan satılmasıyla kısa sürede yüksek kazanımların sahibi de olunabilir. İlgi çekici takılar hazırlayarak yaz tatilinizi öğrenci olarak çok daha keyifli geçirebilirsiniz.

Takı-Boncuk Tezgâhları

Yöresel Ürün Satışları

Kıyafet, takı ya da farklı amaçlarla kullanılan hediyelik eşyaların yanı sıra, yöresel nitelikte ürünlerin satışları yapılabilir. Antalya, Muğla, Aydın, İzmir ya da farklı bölgeler içinde yöresel ürünleri belirleyebilir, buna göre satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle tarihi-kültürel açıdan öneme sahip bölgelerde kurulacak seyyar tezgahlarda çok daha yüksek satışlar olabilir. Son yıllarda öğrencilerin en çok tercih ettiği iş fikirleri arasında bulunduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Tezgahlarda birbirinden farklı yöresel ürünlerin satışları yapılabilir, imkân olması halinde gıda ürünleri dahi satışa konabilir.

Yöresel Ürün Satışları

Hint Kınalı Dövme İşi

Avrupalı turistler için her zaman egzotik olan Hindistan esintili dövmeler de yazın yapılacak öğrenci işleri arasındadır. Oldukça pratik bir şekilde yapılmasının yanı sıra maliyeti de düşük olan dövmelerin tercih oranı da her geçen gün artmaktadır. Bilhassa yaz akşamlarında eğlenmeye çıkan yabancı ve yerli tatilciler için Hint kınaların estetik görüntüsü cezbedicidir. Kına malzemelerinin toptancıdan alınmasıyla motif defteri bulunması yeterli olacaktır. Birkaç işlem sonrasında kişinin her ayrıntılı bilebilmesi de mümkündür.

Hint Kınalı Dövme İşi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : YAZA HAZIRLIK – KİLO VERMEK İÇİN EN İYİ 6 YÖNTEM

Alternatifli Yaz İş Fikirleri

Hiçbir sermaye olmadan yazın öğrencilerin yapabileceği işler arasında fotoğrafçılık da sayılabilir. Tek bir fotoğraf makinesiyle diyar diyar gezerek ilgi çekici fotoğraf kareleri yakalanabilir. Sonrasında ise farklı mecralarda bu fotoğrafların satışı yapılabilir. Bunun dışında sermayeye sahip olunması durumunda ise çeşitli kutlamalar ya da eğlenceli partiler için organizasyon işlemleri de yapılabilir. Ayrıca haber ajansları için haber toplamak da yazın yapılacak öğrenci işleri olarak kabul edilebilir. Ancak yazın yapılacak yeni iş fikirleri arasında seçim için mutlaka ilgi duyulması, yeteneğe sahip olunması gerekir. Aksi durumda işlerde başarısız olunma ihtimali söz konusudur.

Leave a Reply

Göster
Gizle