Kişisel Gelişimin İnsanlara En Büyük Katkısı

Kişinin Psikolojik Süreçler İle Mücadele Vermesi

Kişinin gelişimi ve düşünsel faaliyetlerinin artış göstermesi sadece okuduğu okullar, aldığı sertifikalar bildiği yabancı diller ya da aldığı eğitimlerle sınırlı değildir. Kişi, sadece bu şekilde gelişmiş olmaz. Kişinin gelişimi için hayat içerisindeki zorlu koşullarla mücadele vererek bundan galip çıkması ve doğru kararlar ile yoluna devam edebilmesi büyük önem taşır.

Bu yüzdendir ki; kişinin gelişimi yaşına değil, yaşadıklarına bağlı olarak farklılık gösterir.

Gelişimin Koşulları

Değişim ve gelişim sancılı bir süreçtir. Aslında bir doğumdur. Kişinin içerisinde bulunduğu zor koşularla mücadelesi sonucunda ortaya koyduğu bir savaştır. Bundan kişinin hayatındaki bir geçiş süreci diye bahsedenler de vardır. Aslında konuyla ilgili kullanılan isimler farklı olsa da demek istenen şey aynıdır. Bu evreler farklı şekillerde de olsa^, zor da olsa kolay da olsa bir şekilde atlatılır. Zor günler gelir ve geçer. Ama mutlaka geçer.

Hiçbir acı sonsuza dek sürmez. Bu yüzden kişi, yaşadığı sorunda öğrenmesi gereken dersi öğrendiğinde bu sorunu geride bırakır. Fakat bunun üstesinden gelemez ve başarılı olamazsa hayat ona benzer olaylar göndererek kişiyi sınamaya devam eder. Bu böyle süregelen bir döngüdür. Böyle durumlarda kişinin gelişimine katkı sağlayacak ve bu tarz sorunlarla başa çıkmasını sağlayacak kitaplar, dergiler ya da yayınlar okuması kişinin bu sürecin üstesinden daha kolay gelmesini sağlayacaktır.

Tavsiye Yazı : Sabah Yorgunluğundan Kurtulmanın Yolları

Aşılması Gereken Sorunlar

  • Aşılması gereken sorunlar hep vardır ve olacaktır. Önemli olan kişisel olarak insanın buna kendisini hazırlaması ve kendi kendisine yetebilecek duruma gelmeye çabalamasıdır.

Birilerinden yardım beklemek ya da medet ummak her zaman kolay değildir. Bazen güçlenebilmemiz veya güçlü kalabilmemiz için yalnız olmamız gerekir. Böyle zamanlarda ruh halimizi destekleyici kitaplar okumak, sempozyumlara katılmak, kişinin psikolojik süreçlerine yardımcı ona farklı bakış açıları katacak olan filmler izlemek, yeni müzik grupları keşfederek farklı müzikler dinlemek, meditasyon yapmak, sporla ilgilenmek ve hazır hissediliyorsa yeni insanlara kapı aralamak kişinin gelişimini, değişimini ve dönüşümünü pozitif anlamda etkileyecektir. Unutulmamalıdır ki; kişinin yaşadığı her süreç onu gerçek kimliğine yaklaştırmak için bir fırsattır.

Leave a Reply

Göster
Gizle