Kilo Alamayan Sporculara: En Hızlı Kilo Alma Yöntemleri

Spor yapmak büyük kazanımları beraberinde getirirken aynı zamanda kilo alma durumlarını da doğrudan etkiler. Özellikle sporcuların yaşadığı kilo alma sorunlarının başında ise göbek ve yağ durumlarından kaçınma gelir.

Kilo almanın yolları saymakla bitmezken kişinin göbekli olma durumundan korunmak için yaptıkları da zayıf kalmayı sürdürür. Ancak unutulmamalıdır ki bazı tekniklerin bilinmesi ve süreçlerin uygulanmasıyla göbek durumu olmaksızın da kilo alınabilir. Bunun için ise mutlak surette vücutta kalori fazlasının oluşturulması amaçlanır. Bilindiği gibi sağlıklı kilo vermek için gerekli olan kalori açığının tam tersi işlemi yapılarak kolay bir şekilde kilo almaya başlanılabilir.

Kilo Almak İçin Sporcunun Vazgeçilmezleri;
-Pirinç
-Makarna
-Yumurta
-Tavuk/Et

Hemen Kilo Almak

Kalori olarak belirtilen unsur yağ ve protein ile birlikte karbonhidratlardan gelir. Bununla birlikte kilo almak için ne yemeli sorusuna karbonhidrat içerikleri cevabı verilir. Çünkü kilo almak için proteinde bulunan kaloriye kişinin ihtiyacı yoktur.

Kilo alma ve verme durumlarında baş aktör karbonhidrat olurken kilo alabilmek için buna sahip besinlerin tüketimi gerçekleştirilebilir.

Kilo Alma Yolları

Sporcular tarafından bu yönde bir akış söz konusu olurken günlük harcanan kalorinin çok daha fazlasını karbonhidrat özelinde alarak kilo alınabilir. Bununla birlikte yeni başlayan sporcuların ihtiyaçlarından başlıcası da kas gelişimidir. Bundan ötürü de kilo almak istenebilir.

Bu durumda da karbonhidrat takviyesi şart olurken kilo almak için ilaç kullanımı da tercih edilen bir başka yoldur. Tedavi amacıyla kullanılan ilaç olmayıp destekleyici bir takviye ürünü olan bunlar karbonhidrat alımları sağlar.

Dengeli Beslenme

Alınabilecek kiloların dengeli olması ve sağlıklı bir verimlilik vermesi için sporcuların yaptıkları beslenme öğünleri de önem taşır.

Denenmiş kilo alma yöntemleri dışında her vitamin ve mineral gruplarının alınmasıyla kişinin sporla kas elde etmesi de mümkündür. Bununla birlikte az miktarda yağ ve çok miktarda karbonhidrat oranının dengelenmesi için ara öğünlerin devamlılığa sahip olması da gerekir.

Tavuk çokça tercih edilebilirken brokoli, karnabahar, havuç tüketimleri de arttırılabilir. Gün boyunca sıvı alımları ise çok daha fazla olmalıdır. Spor ile kaybedilen su alımlarının geri kazanılması bu şekilde gerçekleşirken tahıllı ürünler de tüketilebilir. Yemek öğünlerinden önce ve sonra olmak üzere su tüketiminin devamlılık kazanması da faydalı olur.

Çok fazla besin tüketilmesi, sağlıksız ürünlere hücum edilmesi kişinin kilo alabilmesini net olarak sağlamaz. Sporcuların istediği kilolara sahip olması için daha titiz çalışma gerekirken günlük öğün sayıları ise 6’ya kadar çıkarılabilir. Mutlaka sebze ile et ürünlerinin birlikte tüketilmesi, porsiyonların belirlenmesinin ardından yemek sonrasında meyve alımı olması da kilo almak için ne yemeli sorusuna cevap niteliğindedir.

Kilo Aldıran Besinler

Protein açısından zengin olmasının yanı sıra A ve D vitaminleri de bulunan yumurtanın günlük tüketilmesi de sporcuların hızlı kilo almasını beraberinde getirir. Spor yaparak kas gelişimi elde edilir, kilonun tüm vücuda yayılması sağlanabilir. Ayrıca ton balığı da yağ asitleri açısından zengin olmasıyla tercih edilebilir ürünlerin başında gelir.

Kilo Almanın Yolları

Günlük olarak doğal meyve suyu tüketiminin bulunması da olmazsa olmazlardan kabul edilir.

Yeşil sebzelerin karbonhidrat deposu olan gıdalarla alınması da kilo almanın yolları olarak sayılabilir. ”Fıstık ezmesi, muz ve zeytinyağlı yiyecekler” de sporcuların vazgeçilmezleri haline gelebilir. Yağsız yoğurt ara öğün olarak tüketilebilir. Bunlarla birlikte düzenli yemek yeme alışkanlığının kazanılmış olması da fayda sunarken televizyon karşısında yemek yeme ya da uyku eksiklikleri ise olumsuz şekilde kilo alımını beraberinde getirir. Bununla birlikte her gün aynı ürünlerin tüketilmesi de kişinin vücut bozukluğuna sebep olabilecek durumları yaşatabilir.

TAVSİYE YOUTUBE KANALI
Youtube – FİT YEMEK kanalında bir sürü kilo aldıran, yüksek kalorili shake taiflerini bulup hızlıca kilo alabilirsiniz.

Leave a Reply

Göster
Gizle