Hayvan Yemlenmesinde Uygulanabilecek En Mantıklı Yol

Gerek yurt dışından gerekse ülke içinde satın alınan hayvanların yem rasyonları bir değildir. Özellikle Hollanda, İtalya, Brezilya, Sırbistan ve Almanya gibi ülkelerden çoğunlukla büyükbaş hayvan satın alınmaktadır. Bu hayvanların ülkeye alınması sırasında gerek gümrük işlerinin gecikmesi gerekse nakliye şeklinden ötürü zamanın uzaması yüzünden hayvanların kondisyonu bozulmaktadır. Kondisyonu bozulan hayvan ise yem tüketimi azalmaktadır.

Büyükbaş Hayvan

Bunun için en önemlisi hayvan taşımanın hemen akabinde stres koşullarından izole edilmeli ve sakin bir blokta düzenli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Hayvanın sizin verdiğiniz yem ile adaptasyonu uzun sürebilmektedir. Bunun için sabırlı olunmalıdır.

  •  Temiz su içirilmeli ve küflü yemden kaçınılmalıdır.
  •  Hayvanın hastalıklara karşı direncini ve yem tüketimin maksimum yapacak aşı uygulamaları derhal yapılmalı ve zaman kaybedilmemelidir.

Yerli Hayvanların Beslenmesi

Hayvan barınağınıza yeni gelmiş olan gerek büyükbaş ve gerekse küçükbaş hayvanınızı öncelikle ayrı bir bölmeye almalısınız.

  •  İlk gün optimum kaliteli az miktarda kaba ve kuru saman veya ot ile besleme rasyonu uygulamalı ve zaman geçtikçe entansif besi yöntemine geçiş için zemin oluşturmalısınız. Her geçen gün kaba ve ekstansif besi tarzının yerini daha kesif yem ile besleme yöntemine geçilmelidir. Tek yol budur.
  • Ekstansif ile entansif besi yöntemi arasındaki en önemli fark amatör kümede oynayan bir futbolcunun profesyonel kulüpte top koşturan bir futbolcunun sarf ettikleri efor miktarına oranla kazandıkları kazanca benzetebiliriz. Amatörde oynayan bir futbolcu belki profesyonel futbol oynayan futbolcudan çok daha fazla efor sarf eder ama onun kadar kazanamaz. İşte besi yönteminde de entansif besi profesyonel bir beslenme yöntemi olmakla birlikte daha az maliyetli iken ekstansif besi ise kaba ve gelişi güzel olmakla birlikte daha fazla iş gücü ve maliyet fazlası demektir. Bunun için entansif besi yöntemi tercih edilmelidir.

Beside Adaptasyon

Kaba yem, kesif yem ve bunların adaptasyonu çok önemli iki unsurdur. Bunun için totalde verilecek yemi 0 olarak hesaplarsak, başlangıçta kesif yem %35, kaba yem %65 oranında iken gün geçtikçe kesif yem oranı %45,%55,%65 şeklinde artmalı ve buna karşılık ta kaba yem oranı aynı oranda azalmalıdır. Yem uygulamalarında mantık bunu gerektirir

Leave a Reply

Göster
Gizle