2019 Yabancı Dil Öğrenmenin En Önemli 6 Kuralı – Artık Öğrenmek Çok Kolay!

         Dil Öğrenilirken Kullanılabilecek 6 Metod

1) Konuşmaktan Vazgeçmemek

Bir dili öğrenmenin en iyi yollarından biri de ne olursa olsun o dili konuşmaya çalışmaktır. Konuşulmadığı sürece bir dili öğrenmenin imkanı yoktur. Aksi takdirde sadece dil bilgisi kurallarını öğrenir ve yapılan testlerde boşlukları doldurmaktan öteye gitmemiz mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra, yeni öğrenilmeye başlanılan bir dil konuşulmaya çalışıldığında muhakkak hatalar yapılacaktır. Mesela yanlış telaffuzlar, yanlış gramer kullanımı ve benzeri birçok hata. Ama bunları bir kenara koyarak konuşmaya devam etmek gerekir.

Bir örnekleme yapacak olursak, yeni doğan bir kişi yaşı ilerledikçe doğduğu yerin dilini konuşmaya başlar. Peki sizce kurduğu ilk cümleler mükemmeliyeti yakalar mı yoksa birçok gramer ve telaffuz bakımından yanlışlarla mı doludur?

Tabi ki birçok hata mevcuttur. Aslına bakarsanız yeni bir dili öğrenmeye başlayan bir birey ile bu çocuk arasında hiçbir farklılık yoktur. Aynı süreç sadece başka bir yaşta yaşanmaktadır o kadar. Bu nedenle korkmayın ve konuşun.

2) Altyazılı Dizi ve Film İzlemek

Öncelikle belirtmek gerekir ki buradaki altyazı kesinlikle Türkçe olmamalıdır. Hangi dili öğreniyorsanız o dilde altyazı ile izlemeniz gerekir ki, duyduğunuz ile gördüğünüz kelimeleri eşleştirebilesiniz.

Yabancı dillerin çoğunda harflerin telaffuzu ve kelimeler içerisindeki telaffuzları farklılaşmaktadır. Bu yüzden de çoğu insan bir yabancı ile konuşurken duyduğu kelimenin ne olduğu kestirememektedir. Bu durum da iletişimde kopukluğa sebep olmaktadır. Bunu engellemenin en güzel yollarından biri de öğrenmeye çalıştığınız dildeki bir filmi ya da diziyi yine o dildeki altyazı ile izlemektir.

3) Kitap Okumak

Yazılı metinler bir dilin abideleridir. O dile dair birçok kelimeyi ve dil yapısını, kurallarını öğrenmek adına o dilde yazılmış kitapları okumaktan daha iyi bir yöntemin olmadığını rahatça söyleyebiliriz.

Tabi ki alıp okumaya karar verdiğiniz kitabın, sizin seviyenize uygun olması gerekmektedir. Bunun için de yayınevlerinin seviyeye göre ayrım yaptığı öykü kitapları gayet ideal bir başlangıç olacaktır.

Belli bir seviyeden sonra, orijinal ve kırpılmamış romanları veya akademik yazılarla devam edilebilir. Ancak ne olursa olsun seviyenize göre seçim yapmak buradaki anahtar noktadır.

4) Gözetmen Eğitici

Bir insan hangi yolu veya yöntemi denerse denesin mutlaka hata yapacaktır. Aslında bu hatalar doğru yönlendirildiğinde kendisi için eğitici birer noktaya dönüşebilmektedir. Bunun yolu da öğrenilmeye çalışılan dili iyi derecede bilen biri tarafından gözetim altında tutulmaktır.

Burada söz konusu kişinin size ders anlatmasını gerekmez. Yaptığınız çalışmalardaki hataları, telaffuz hatalarını sizlere gösterecek ve onun doğrusunu basitçe anlatarak sizleri doğru yola sevk edecek biri olması bile yeterli bir yardım olacaktır.

Mesela, eğer bir kelimenin telaffuzunu doğru yapıp yapmadığınızdan emin değilseniz, ses kaydı atabilirsiniz ve gözetmen kişi bunun doğruluğunu kontrol edecek ve size gerekirse doğrusunu iki saniyelik bir ses kaydı ile size sunabilecektir. Diğer bir haliyle, kendi kendinize yaptığınız bir çevirideki hataları size göstererek, doğru dil bilgisi kuralını göstermesi gibi örnekleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Fransızca’da En Çok Kullanılan 40 Fiil

 

5) Çeviri Yapmak

Yabancı dili etkin şekilde kullanabilmenin öncül koşullarından biri de yabancı dilde düşünebilmektir. Yabancı bir insanla iletişime geçtiğimizde ilkin cümleyi Türkçe kurmak sonrasında da yabancı dile çevirip söylemek süreci zorlaştırır ve konuşamamaya kadar götürebilir. Bunu engellemek için yabancı dilde düşünebilmek gerekmektedir.
Bunu sağlamanın en iyi yollarından biri de, Türkçe metinleri öğrenmeye çalıştığınız dile çevirmektir. Bu hem kelime dağarcığınızı geliştirir hem de ilkin zihninizde yaptığınız çeviri hızını artırır ve sonrasında da çeviri hızı, düşünme hızına dönecektir çünkü bu süreçte yaptığınız konuşma, kitap okuma ve dizi-film izleyerek kazandığınız kulak ile o dilde düşünme yetiniz gelişecektir.

6) Not Defteri Tutmak

Gelişiminizi izleyebilmek ve yol haritası çıkarmak için uygun bir yöntem olan not tutma eylemi bir diğer yandan da çalışmalarınızı yazarak yapmanızı ve elinizin o dile yatkınlığını artırarak öğrenmenizi de kolaylaştıran bir yöntemdir. Öğrendiğiniz yeni kelimeleri ve yeni dilbilgisi kurallarıyla cümleler kurarak aldığınız notlar size öğrenmenin bir diğer boyutunu sunacaktır.

Leave a Reply

Göster
Gizle